Ana sayfa İnternet 2019 Twitter Nedir | Twitter Nasıl Kullanılır

2019 Twitter Nedir | Twitter Nasıl Kullanılır

242
0

2019 Twitter Nedir | Twitter Nasıl Kullanılır, Twitter 2006 mart ayında Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass tarafından merkezi Amerika’da kurulmuş bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kuruluşunun esas amacı şirket içinde kolay haberleşmeyi sağlamak olan Twitter daha sonraki yıllarda dışarıya açılmış ve bazı reklam politikaları ile şuan dünya üzerinde Facebook ardından gelen ikinci sosyal ağ sitesidir.

Twitter Nedir

Twitter tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de de büyük bir ilgi ile kullanılmaktadır. Kullanıcılar 140 karakter sınırına sahip tweet adı verilen gönderiler ile düşüncelerini dilerse herkes ile dilerse de sadece izin verdiği takipçileri ile paylaşmaktadır.

Twitter Amerika Birleşik Devletlerinin son seçimlerinde başkan Obama tarafından da etkili bir şekilde kullanılmış, bu sayede görüşlerini daha büyük kitlelere ulaştırmıştır. Twitter ülkemizde de son yerel seçimlerde partiler ve politikacılar tarafından da etkili bir şekilde kullanılmıştır.

Twitter 2012 yılında verilen resmi rakamlar ile 500 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı ve günlük 340 milyon tweet denilen gönderi sayısına ulaşmıştır.

Ülkemizde ve dünyada birçok ünlü twitter ile hayranlarına etkili bir şekilde ulaşabilmektedir. Örneğin Ermeni asıllı Amerikalı ünlü yıldız Kim Kardashian bazı markalar ile yaptığı anlaşma ile tek bir gönderisini 8 bin dolar kazanarak yapmaktadır.

Twitter bazı özel uygulamalar ile daha etkili bir şekilde kullanıma da izin vermektedir.

Dilerseniz bu büyük sosyal ağın kullanımı için gerekenlere bir göz atalım.

Twitter Hesabı Nasıl Açılır

Twitter hesabı açmak için tek gereken şey bir e-posta adresine sahip olmaktır. Daha sonrasında basit birkaç adımla kendi Twitter hesabınızı açabilirsiniz.

 • İlk olarak internet bağlantısına sahip bir bilgisayar ile tarayıcınızın adres çubuğuna www.twitter.com yazarak giriş yapın. Twitter sizin hangi ülkeden geldiğinizi otomatik olarak tespit ettiği için karşınıza Türkçe Twitter sayfası açılacaktır.
 • Açılan sayfada “Twitter’da yeni misin” adlı kutucukta adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve şifrenizi girin ve daha sonra Twitter’a kaydol butonuna tıklayarak Twitter’a kaydolmak için ilk adımı gerçekleştirin.
 •  Daha sonra açılan sayfada girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edin. Sistem tarafından eksik ya da hatalı bilgi girdiğinizi gördüyseniz bunu düzeltin.
 • Tüm bilgilerin doğru bir şekilde girildiği onaylandığında “Hesabımı oluştur” butonuna tıklayarak Twitter hesabınızı oluşturun.
 • Twitter son olarak sizden açmış olduğunuz Twitter hesabının gerçekliğini kanıtlamanızı isteyecektir. Bunun için kayıt olurken vermiş olduğunuz e-posta adresine girin ve Twitter tarafından gönderilmiş e-postayı açarak içinde hesabınızı aktifleştirmek için açmanız gereken aktifleştirme sayfasının linkine tıklayın. Bu şekilde açmış olduğunuz Twitter hesabınızı aktifleştirmiş olacaksınız.

Artık tam anlamıyla kendinize özel Twitter hesabı açmış bulunmaktasınız.  Şimdi bundan sonraki adımları uygulayarak Twitter hesabınızı özelleştirebilirsiniz.

Twitter Profil Resmi Nasıl Yüklenir

Twitter hesabınıza profil resmi yükleyebilirsiniz. Yükleyeceğiniz profil resmi ile arkadaşlarınızın sizi tanımasını veya tweet denilen gönderilerinizin ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz. Twitter hesabınıza profil resmi yüklemek sanıldığından çok daha kolaydır. Dilerseniz birkaç adımda twitter profil resmi nasıl yüklenir birlikte görelim;

 • Öncelikle Twitter hesabınıza giriş yapmadıysanız giriş yapın.
 • Twitter sayfasının sol üstünde bulunan dişli çark simgesine tıklayarak ayarlar bölümünü seçin.
 • Açılan ayarlar sayfasında sol taraftaki profil sekmesine tıklayın.
 • Sağ taraftaki resim alanında “fotoğrafı değiştir” butonuna tıklayarak bilgisayarınızda bulunan size ait bir fotoğrafı seçerek profil resmi yapabilirsiniz.

Tweet Nasıl Atılır

Twitter hesabınızı açmış, profil resminizi belirlemiş iseniz artık Twitter hesabınızda tweet atmanın vakti gelmiş demektir.

 • Twitter hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan “Yeni Tweet oluştur” kutucuğuna yazmak istediklerinizi 140 karaktere sığdıracak şekilde yazın.
 • Dilerseniz gönderinizin içine görsel ve konum bilgisi de ekleyebilirsiniz.
 • Gönderiniz hazır ise “Tweet” butonuna tıklayarak tweet atabilirsiniz.

Twitter’da Unutulan Parola Nasıl Yenilenir

Twitter şifrenizi unutmuş iseniz çok kolay bir yöntemle şifrenizi değiştirmeniz mümkündür.  Bunun için Twitter’a kayıt olurken yazmış olduğunuz e-posta adresine giriş yapabilmeniz yeterlidir. Dilerseniz unutulan Twitter şifresi nasıl yenilenir buna göz atalım;

 • Twitter ana sayfasını açın.
 • Giriş yapma bölümünde “Şifreni mi unuttun” linkine tıklayın.
 • Açılan sayfada kayıt olurken yazmış olduğunuz e-posta adresini yazın ve gönder butonuna tıklayın.
 • Daha sonra bu e-posta adresinize giriş yaparak Twitter’dan gelen son e-postayı açın.
 • Bu e-posta içinde şifre sıfırlamak için gönderilen linke tıklayın.
 • Açılan yeni sayfada Twitter sizden yeni bir parola isteyecektir. Unutmayacağınız yeni bir parolayı yazın ve gönder butonuna tıklayın.

Artık Twitter hesabınıza yeni belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Twitter şifrenizi her unuttuğunuzda bu yöntemi izleyerek tekrar tekrar Twitter şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Twitter’da Fenomen Nasıl Olunur

Öncelikle büyük kitleler tarafından tanınmıyorsanız başlar başlamaz Twitter’da bir anda fenomen olmanız mümkün değildir. Normal bir kullanıcı olarak Twitter’da fenomen olmak için öncelike sabretmeli ve aşağıdaki önerilere kulak vermelisiniz.

 • Yeni bir Twitter kullanıcısı olarak yapmanız gereken ilk şey takip edecek kişiler bulmaktır. Arkadaşlarınızı ve ünlü Twitter kullanıcılarını takip ederek fark edilebilir ve onlarında sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle tanıdığınız ya da tanımadığınız Twitter kullanıcıları sizi takip etmeye başlayacaktır.
 • Diğer akıllıca bir yöntem ise takipçisi çok olan Twitter kullanıcılarına gündemden önemli tweetler atarak bu kişinin de re-tweet etmesini sağlayın. Böylelikle takipçisi çok olan popüler Twitter kullanıcısı sizin gönderinizi tweet ederek bir anlamda sizi daha geniş kitlelere tanıtacaktır.
 • Yazacağınız tweet denilen gönderilere her zaman dikkat edin. Unutmayın ki insanların ilgisini çekmeyecek tweetler bir süre sonra size kötü dönüşler sağlayacaktır. Ancak gündemi takip eden biri iseniz göndereceğiniz tweetler ilgi çekerse insanlar sizin gönderilerinizi re-tweet edeceği için daha çok takipçi sayısına ulaşabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde işe yarayan başka bir yöntem ise yapacağınız gönderilerde edebi metinler paylaşmanızdır.
 • Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise tweetlerinizi atarken mümkün olduğunca insanların twitter üzerinde vakit geçirdiği saatleri seçin. Örneğin gecenin 3 ünde atacağınız bir tweet az sayıda insan tarafından görüneceği için size takipçi kazandırması açısından iyi bir geri dönüş sağlamayacaktır. Bunun için tweet atarken insanların ayakta olduğu saatleri seçmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan biri iseniz örneğin Facebook profilinizde oldukça fazla arkadaşınız var ise Twitter adresinizi paylaşmanız yeni Twitter takipçileri edinmeniz açısından oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Ayrıca Twitter hesabınızı Facebook profilinize bağladığınızda attığınız her tweet otomatik olarak Facebook profiliniz de de paylaşılacağı ve arkadaşlarınız tarafından görüleceği için daha çok merak uyandıracak ve insanların twitter profilinize bakmasını sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here