Ana sayfa Nasıl Yapılır Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır

231
0
Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır, Boşanma davası nasıl açılır konusunu araştırıyor iseniz bir zamanlar büyük bir sevgi ile kurmuş olduğunuz evlilik hayatınızda sorunlar var gibi görünüyor. Evlenmek gibi boşanmakta hayatın gösterebileceği sürprizler. İki kişi arasındaki bütün bağ koptuğunda boşanmak daha kötü sonuçları engelleme açısından çok daha faydalı.

Boşanma Davası

Birbirini seven ve bir hayat kurmak isteyen iki kişinin bu birlikteliğini resmileştirmesi için evlenmesi gerekmektedir. Evlilik medeni kanunda açıkça belirtilen bir durumdur ve bir takım kanunlar ile eşler arasında birbirleri üzerinde bir takım haklar verir. Evli olan bir çift arasındaki saygı, sevgi ve onları birlikte tutan tüm bağlar koptuğunda bu evliliği sonlandırmak için boşanma davası ile evlilik bitirilir. Boşanma davası açmak için bir takım resmi mevzuatlar bulunmaktadır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası, çiftin son altı ay boyunca ikamet ettikleri ilin en yakın aile mahkemesine verilecek bir dilekçe ile açılır. Eşlerden biri başka bir şehre gitmesi durumunda dilerse davayı bu şehirde de açabilir.

Boşanma davası açmak için verilecek dilekçenin çok açıklayıcı ve teferruatlı olmasına gerek duyulmaz. Basit bir boşanma dilekçesi ile boşanma davası açılabilir. Ancak yazılacak olan boşanma dilekçesine kişinin veya çiftin maddi ve manevi tazminat talebi olup olmadığı, çiftin evliliğinden çocuk olması durumunda bu çocuk veya çocukların velayeti belirlenmiş ise velayet hakkının kimde olacağı, davayı açan tarafın boşanma talebinin haklılığını yani boşanma sebebini ve bunun gibi boşanma davası öncesinde veya mahkeme sürecinde lehine olacak hususları belirtmesi yararlı olacaktır.

Boşanma Avukatı

Boşanma davası kişinin bireysel olarak çabalarıyla sürdürülebilirken, tarafların haklarının korunması ve çekişmeli boşanma gibi durumlarda gerekli konuların takip edilmesi için boşanma avukatına ihtiyaç duyulabilir. Ancak kişi dilerse boşanma avukatı olmadan da boşanma davasını sonuçlandırabilir.

Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma her iki tarafın tüm taleplerinin karşılıklı olarak anlaşmaya sağlanması ile hazırlanabilecek bir protokol ile bu protokolün mahkemeye sunulması ile yapılır. Örneğin çiftler boşanma davası açmadan önce karşılıklı olarak mal paylaşımı, çocukların velayeti, nafaka ve bunun gibi hususları aralarında anlaşıp bunu bir protokol ile mahkemeye sunmaları durumunda varılan anlaşma hususlarına göre karar verilir. Bu duruma anlaşmalı boşanma denir.

Çekişmeli Boşanma

Çiftlerin bir veya birden fazla konuda boşanmaları sonrasında talep etmiş oldukları haklar konusunda karşılıklı olarak anlaşamamaları durumunda bu boşanma türüne çekişmeli boşanma denir. Örneğin çocukların velayetinin kimde olacağı, nafaka bağlanıp bağlanmayacağı, nafakanın miktarı, mal paylaşımı, tazminat konusunda anlaşamama gibi durumlar çekişmeli boşanma durumunu oluşturur. Bu durumda taraflar arasında bir anlaşma olmadığı için mahkeme yürürlükteki kanunlar yardımıyla tarafların haklarını koruyarak boşanmalarına karar verir.

Boşanma Sebepleri

Boşanmak isteyen kişinin boşanma talebini mahkemeye sunarken boşanma işlemi şayet tek kişi tarafından isteniyorsa bunu mahkemeye nedenleri ile belirtmek zorundadır. Yani durduk yere boşanmak istiyorum demekle karşı taraf boşanmak istemiyorsa boşanma gerçekleşmez. Gerçekleşse bile boşanma davası açan kişinin karşı tarafın haklarını vermesi gerekmektedir.

Boşanma davası açmak için bir çok neden sıralayabilir bunlardan bazıları; zina, aldatma, şiddet, hakaret, evlilik birliğinin sarsılması gibi durumlardır.

Sizde boşanma davası, boşanma davası nasıl açılır ve boşanma avukatı gibi sorularınızı yorum bölümünde yazarak cevaplarını alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here