Ana sayfa İnternet Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Nasıl Silinir

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Nasıl Silinir

214
0
Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Nasıl Silinir

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Nasıl Silinir, Facebook bilindiği üzere ülkemizde ve tüm dünyada en çok ziyaret edilen sitelerin başında geliyor. Hal böyleyken bu popülariteyi kullanmak isteyen kötü niyetli bazı kişiler bir takım zararlı yazılımlar ile sizin haberiniz olmadan Facebook hesabınız üzerinden reklam veya zararlı içerikler paylaşıp bundan kazanç sağlamaya çalışıyorlar.

Son zamanlarda Facebook üzerinde yetenek sizsiniz virüsü büyüyerek yayılmaya başladı. Bu virüs Facebook kullanıcısının haberi olmadan kullanıcının profil sayfasında “Arkadaşlar utanıyorum ama sizce video nasıl olmuş” ve “Yetenek sizsiniz performansı” şeklinde paylaşım yaparak kişinin arkadaşları tarafından tıklanması ve virüsün bu şekilde yayılması amaçlanmıştır. Yetenek Sizsiniz virüsü Facebook profilinizde sizden habersiz paylaşımlar yaptığı için virüs arkadaşlarınızı rahatsız edip birkaç arkadaşınıza paylaştıktan sonra haberiniz oluyor.

Sizde Facebook profilinize yetenek sizsiniz virüsünün bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek istiyorsanız, şayet bu virüs Facebook profilinize bulaşmış ise nasıl silineceğini bilmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okuyup her adımını yapmanız durumunda Facebook yetenek sizsiniz virüsü varsa kolaylıkla silebilirsiniz.

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsü Nasıl Silinir

Aşağıdaki videoda sizlere Facebook yetenek sizsiniz virüsü bulaşan bilgisayarı bu virüsten nasıl temizlenebileceğini basit bir şekilde göstermekteyiz.

  • Bu virüsü silmek için öncelikle regedit denilen kayıt defterine ulaşmanız gerekmektedir.
    • Başlat tuşuna basıp arama kutucuğuna regedit yazıp enter tuşuna bastığınızda regedit kayıt defterini açabilirsiniz.
    • Windows 8 işletim sisteminde ise Windows tuşuna basıp regedit yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Açılan regedit kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome bölümünü açın.
  • Bu bölümde “asdasfjhsdajfgasd” şeklinde hiçbir anlam ifade etmeyen rastgele yazılmış bir anahtar veya dosya ismi görürseniz buna sağ tıklayıp silin.
  • Bu anlatmış olduğumuz yöntem Chrome için olan yöntemdir. Sizin tarayıcınız farklı ise regedit kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\ bölümünde kullanmış olduğunuz tarayıcıya ait bölümü açıp belirttiğimiz dosyayı silmeniz yeterlidir.

Anlatmış olduğumuz şekilde yapmanız durumunda bilgisayarınızda ki Facebook yetenek sizsiniz virüsünü rahatlıkla silebilirsiniz. Bundan sonra aynı virüs veya farklı virüslerin size zarar vermesini istemiyorsanız Facebook üzerinde arkadaşınızın paylaşmayacağını düşündüğünüz paylaşımlara tıklamamaya dikkat etmeniz, özellikle yasa dışı paylaşımların yapıldığı siteler ile ahlak dışı sitelerde gezinirken dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca iyi bir İnternet güvenlik yazılımı ile bu türden virüslere karşı bilgisayarınızı koruma altına alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here