Ana sayfa Güzellik Göğüs Ameliyatı | Meme Ameliyatı

Göğüs Ameliyatı | Meme Ameliyatı

157
0

Göğüs Ameliyatı | Meme Ameliyatı, Göğüsler kadın bedeninin en ön planda olan bölümüdür. Göğüs büyütme, göğüs küçültme veya göğüs toparlama gibi göğüs bölgesine birçok ameliyat uygulaması yapılabilir. Kadınlarda genel olarak emzirme, kilo alıp kilo verme gibi durumlar göğüs bölgesinde şekil bozukluklarına ve deformasyona sebep olmaktadır.

Her kadın bedeninde göğüslerin biri diğerinden küçüktür. Boyut farklılıkları kişiden kişiye değiştiği gibi doğuştan gelen bir durumla tek memenin olmaması gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Göğüs ameliyatları sıklıkla görsel açıdan sorun yaşayan kadınlar tarafından tercih edilse de, bazen de sağlığı tehdit ettiği için tercih edilmektedir. Göğüsteki şekil bozukluğunun düzeltilmesi ya da büyütülmesi işlemlerinde günümüzde en sık uygulanan yöntem meme protezi yada diğer adıyla göğüs silikonudur. Bazı işlemlerde de göğüslerdeki yağ dokusu alınarak göğüs küçültme ameliyatı uygulanabilir.

Göğüs ameliyatlarında uygulanacak her yöntemin avantajının yanında yan etkileri de gözlemlenebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı hastane ortamında genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Göğüs büyütme ameliyatı ortalama 1 veya 2 saat sürmektedir. Göğüsün herhangi bir bölümüne (bu bölüm isteğe göre ya da göğüs durumuna göre değişebilmektedir) 4 veya 6 cm kadar bir kesik açılır. Silikon bu kesik sayesinde kişinin göğüs yapısına göre uygun olan bölgeye yerleştirilir. Başta kendini belli eden bu kesik izi sonrasında oldukça azalır fakat iz hiçbir zaman tamamen geçmez. Göğüs altından, koltuk altından ya da göğsün baş kısmından protez yerleştirilebilir. Kişi göğüs büyütme ameliyatı sonrasındaki ilk evrelerde ani hareketlerden kaçınmalı ve sürtünme, zorlama gibi durumlardan protezlerini uzak tutmalıdır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Bazı kadınlarda göğüsler genel vücut yapısına aykırı olarak gereğinden fazla büyük olabilir. Bu durum vücuda fazlasıyla zarar vermektedir. En kısa sürede ilgili doktora başvurulmalı ve gereken tedaviye başlanmalıdır. Çünkü gereğinden fazla büyük olan göğüsler vücudu gereksiz yere yorar ve kişide bel ağrısı gibi problemlere yol açabilir. Göğüs küçültme ameliyatına girmeden önce kişinin bu ameliyata uygun olup olmadığının öğrenilmesi açısından doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Gerektiğinde mamografi ya da ultrason sonuçlarına başvurulabilir. Bu tetkikler genelde 40 yaşını aşmış kadınlardan istenir. Çünkü bilindiği gibi her ameliyatın kendine göre riskleri mevcuttur. Göğüs küçültme ameliyatı mutlaka genel anestezi uygulanarak hastane ortamında yapılmalıdır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı göğüs küçültme ya da göğüs büyütme gibi sağlık sorunu haline gelen durumların haricinde tamamen kişinin isteği üzerine görsel farklılık yaratmak amacıyla yapılır. Büyük oranda kilo vermek isteyenlere ya da hamile kalmak isteyen insanlara göğüs dikleştirme ameliyatı önerilmez. Çünkü kilo vermede ya da gebelikte göğüs yapısı değişeceğinden ameliyat sonrası oluşan memnuniyet en aza indirgenebilir. Cerrahi müdahale tıpkı diğer göğüs ameliyatları gibi genel anestezi ve hastane standartlarında yapılır.

Göğüs Estetik Ameliyatı ve Emzirme

Göğüs estetik ameliyatı sırasında protez, meme başından takılmadığı sürece kişinin bebeğini emzirmesinde hiçbir engel yoktur. Meme başıyla süt bezi kanalları arasındaki bağlantı bozulmadığı takdirde sorun olmayacaktır. Meme başından açılan kesi sayesinde yapılan uygulama bu kanallara büyük ölçüde zarar verdiğinden dolayı emzirme imkansız hale gelebilir. Dolayısıyla göğüs estetik ameliyatı olacak bayanların emzirme işleminde sorun yaşamaması için göğüsün altından yada üstünden protez için kesik açılması önerilmektedir.

Göğüs Estetik Ameliyatı ve Sonrası

Göğüs estetik ameliyatı sonrasında oluşan şikayetlerin nedeni genellikle ağrı ve ödem oluşumudur. Bu durum da gerekli ilaçların kullanılmasıyla birlikte sorun olmaktan çıkar. Kanama ya da mikrop kapma gibi durumlar kurallara uygun ve hijyenik ortamda yapılan bir cerrahi müdahale sayesinde imkansız hale gelir. Göğüs büyütme ameliyatlarında, ameliyat sonrasının ilk evresinde göğüs bölgesinde oluşan hissizlikten dert yanılsa da bu durum zamanla düzeleceğinden dolayı problem olmaktan çıkar. Bazı bulgular emzirmenin zorlaştığını ya da takılan silikonun kansere yol açtığını öne sürse de bu konuda hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında kişi 2 aylık bir sürecin sonunda ancak yüzüstü yatmaya başlayabilir. Banyo yapımı kesinin durumuna göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrasında yapılan sargı 2 gün sonra açılır ve kesinin genel durumuna göre banyo durumunu doktor netleştirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here