Ana sayfa Sağlık Hamilelik Belirtileri Nedir | Gebelik Belirtileri Nedir

Hamilelik Belirtileri Nedir | Gebelik Belirtileri Nedir

154
0
Hamilelik Belirtileri Nedir | Gebelik Belirtileri Nedir

Hamilelik Belirtileri Nedir | Gebelik Belirtileri Nedir, Anne olmak her kadının hayalidir ve bu duyguyu en güzel şekilde yaşayabilmek için çaba gösterir. Mutlu bir evlilik hayalini gerçekleştirmiş olan kadınlar için sıra minik bir bebek hayaline gelir ve o aşamada hamilelik belirtileri hayatınızın tam ortasına oturur. İlk defa anne olacaklar için bu aşama oldukça sıkıntılıdır. Olmayacak şeyleri hamilelik belirtisi sayarken gerçek gebelik belirtilerini fark edemeyebilir. Kafa karışıklığınızı bir nebze gidermek için şimdi erken gebelik belirtilerini inceleyeceğiz.
Unutmayın bu belirtilerin hiçbiri sizin kesin gebe olduğunuzu ya da olmadığınızı belirleyemez. En sağlıklı sonuç için mutlaka gerekli testleri yaptırmalı ve ultrason muayenesine girmelisiniz.

Adetin Gecikmesi

En belirgin hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Regl dönemi düzenli olan kadınlar bu değişimi mutlaka fark edecektir. Yalnız bazı gebeliklerde ilk ay adet dönemi yaşanabilir. Bu dönem normalde seyreden adet döneminden mutlaka farklı olacaktır. Gebeliğin ilk ayında daha az oranda ve daha açık renkte bir kanama yaşanabilir.

Yorgunluk

Eğer gebeyseniz ve bunu bilmiyorsanız erken gebelik belirtileri başında yorgunluk gelir. Kişi bir anda nedenini bilmediği bir yorgunluk ve halsizlik hissetmeye başlar. Bu normalden o kadar farklıdır ki mutlaka fark edersiniz. Daha fazla uyumak, sürekli yatıp dinlenmek isteği hissettikleriniz arasında olacaktır. Hissettiğiniz bu yorgunluk yüzünden yaptığınız günlük aktivitelerinizin aksadığını zaman içinde gözlemleyebilirsiniz. Tansiyon düşmesi ya da ani tansiyon yükselmesi gibi problemler de yaşayabileceğiniz sorunlar arasında.

İştah Açılması Yada Yiyeceklerden Tiksinme

Halk dilinde aş erme denilen bu belirti bir çok gebede görülür. Mevsime uygun olmayan, normalde hiç yemediğiniz bir yiyeceği aş erebilirsiniz. Diğer yandan çok severek tükettiğiniz bir besinden tiksinmeniz de söz konusu olabilir. Hamilelik sürecinde karşılaşacağınız gerçeklerden biri de iştahınızın fazlasıyla açılacak olmasıdır. Gereğinden fazla kilo almaktan kaçınmanız doğum sonrasında size avantaj sağlayacaktır. Eski formunuza kavuşmak istediğiniz günlerin geleceğini unutmamalı ve gereğinden fazla kilo almamalısınız.
Bazı gebeler mide ekşimesi şikayetinden yakınırlar. Oluşan hamilelik hazmı yavaşlatabilir ve mide yanması ya da ekşimesi gibi durumlar görülebilir. Beslenme düzeninize dikkat ettiğiniz ve gerekli besinleri gerekli ölçüde aldığınız takdirde bu şikayet de kısa sürede yok olabilir.

Ruh Halinde Oluşan Değişimler

Gebelik döneminde her zamankinden daha alıngan ve duygusal olursunuz. Eğer bir komedi filminde ağlıyorsanız buna hiç şaşırmamalısınız. Konu ne kadar komik olursa olsun gebe bir birey o konuda ağlayacak bir şey mutlaka bulur. Ruh halinizde oluşacak başka bir değişim de sinirli olmanız olacaktır. Hormonların değişmesiyle yaşadığınız bu ruhsal değişimler üzgünüz ki hamilelik sonlanana kadar devam edecektir. Bazen çekilmez bir hal alsanız da karnınızda taşıdığınız mucize bu durumu önemsiz hale getirecek. Hamilelik döneminde normal yaşantınızdan daha çok sinirleneceğiniz ve duygusal olacağınız gerçeğini siz ve çevreniz kabul etmek zorundadır.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamile kaldıktan sonra göğüslerinizde belirli ölçüde büyüme ve duyarlılık hissi artışı olacaktır. Gebeliğin ilk evrelerinde göğüslerde büyüme çok fark edilmese de meme uçlarında oluşacak hassasiyet gözden kaçmayacaktır. Bazı gebeliklerde ilerleyen dönemlerde meme ucunda büyüme ve renk koyuluğu görülebilir.

Mide Bulantısı | Baş Dönmesi

Mide bulantısı erken gebelik belirtilerindendir. Gebeliğin ilk haftasında bile görülebildiğinden dolayı en erken fark edilebilecek hamilelik belirtisi olabilir. Bazı kadınlar mide bulantı süresi uzun sürmektedir. Gebelerin çoğu sürecin 3 ve 4 üncü ayına kadar süren bir bulantı yaşarken bazıları gebelik süreci bitene kadar bu bulantıyı yaşayabilirler. Bünyeden bünyeye değişim gösteren bu belirti kimi gebelerde sabah kimilerinde ise tüm gün gözlemlenebilir. Gebelikte mide bulantısının yanında baş dönmesi de olmazsa olmazlardandır. Yorulduğunuzda, uzun süre oturup ayağa kalktığınızda, ayakta çok kaldığınızda tansiyona bağlı olarak baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Bunlar gayet normal ve zamanla düzelecek şikayetlerdir.
Gebelik döneminde kokulara karşı da oldukça hassas olursunuz. Normalde size rahatsızlık vermeyen kokular hamilelik süresince korkulu rüyanız olacaktır. Pişen bir yemeğin kokusu bile midenizin bulanmasını sağlayıp kusmanıza neden olabilir.

Sık Tuvalete Çıkma

Kendinize inanamayacağınız bir belirti daha. O kadar sık tuvalete gideceksiniz ki farklılığı çevrenizdeki herkes fark edecek. Sidik torbalarına yapılan baskı nedeniyle oluşan bu durum genellikle gebelik sonlanana kadar devam eder. Olsun, canınızı sıkmayın. Annelik gibi mükemmel bir duygunun böyle ufak tefek problemleri elbette olmalı.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kiminde ilk 2 haftanın sonunda gerekli hamilelik belirtileriolabilecekken bazı kadınlarda 3 ayın sonuna kadar hiçbir belirti göstermeyebilir. Daha önce anne olmuş bir kadın gebe olduğunu daha kolay fark eder. Olabilecek belirtileri fark etmesi gebelikten şüphelenmesini sağlar. Ama ilk defa anne olacak bireyler için bu belirtiler sıradan bir durum gibi görünebilir ve gebelikten şüphe edilmez. Doğru sonucu almak için belirtileri gözlemlemek yerine şüphelenildiği anda gerekli testler yaptırılmalı ve ultrason muayenesine girilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here