Ana sayfa Nasıl Yapılır Iso Kalite Belgeleri Nasıl Alınır | Iso Kalite Belgesi

Iso Kalite Belgeleri Nasıl Alınır | Iso Kalite Belgesi

199
0
Iso Kalite Belgeleri Nasıl Alınır | Iso Kalite Belgesi

Iso Kalite Belgeleri Nasıl Alınır | Iso Kalite Belgesi, Uluslararası Standartlar Organizasyonu yani ISO tarafından belirlenen ve firmaların müşteri memnuniyetini arttırması için rehberlik edip standartları belirleyen bir kurumdur. Dilerseniz bu kurumun belirlediği standartlara nasıl sahip olunur ve ISO kalite belgeleri nasıl alınır detaylıca inceleyelim.

Iso Kalite Belgeleri Nasıl Alınır

ISO Kalite belgeleri veya bilinen adıyla ISO 9001 kalite yönetim sistemi olarak ifade edilen bir kavramdır. ISO 9001 gibi bir belgeye sahip olabilmek için yapılması gereken ilgili kalite yönetim standart şartlarını sağlamaktır.

ISO 9001 standardı, bu kalite belgesine aday olan firmalardan bir takım taleplerde bulunur. Bu taleplerin en kapsayıcı olanı “Yaptığınız yaz, yazdığını yap ve sürekli geliştir” ifadesiyle açıklanır. Tüm işletme faaliyetlerinin her ayrı parçasının farklı firma gibi ele alınarak prosedürler, talimatlar, tanımlar gibi dokümanlar aracılığıyla yapılan tüm ticari faaliyetlerin evrak üzerinde tanımlanması kalite için gereklidir.

Çünkü kalite, sunduğunuzu ürün yada hizmetlerin sürekli aynı seviyede hazırlanmasını ve bunun için gerekli faaliyetlerin yerine getiriliyor olmasına bağlıdır. ISO 9001 müşterilerine değer veren onları dinleyen ve müşterilerine sağlıklı aynı düzeyde kaliteli hizmet veren kuruluşlar oluşturmak amacıyla geliştirilmiştir.

“ISO 9001 Kalite Yönetim Belgesi” işletmede her çalışanı, her bölümü ve tüm yönetimi kapsamaktadır. Yönetim denildiğinde sadece Yönetici ve müdürlerden oluşan üst kadroyu değil işletmede çay ocağı da dahil tüm birimleri ele alır. Kalite üretilebilir bir olgudur. Sürekli geliştirilmesi gerekir.

ISO 9001 kalite standardının şartları sağlandıktan sonra mutlaka bir belgelendirme firması aracılığıyla denetim uygulamasına geçilerek iç ve dış denetimler gerçekleştirilir. İç denetimler firmanın kendi içerisinde kendi personeli ile yaptığı ve raporladığı denetimlerden meydana gelirken dış denetim bir baş denetçi aracılığıyla belgelendirme firmaları tarafından yapılan harici denetimleri kapsar.

Yapılacak belgelendirme kuruluşu harici dış tetkik sonrasında herhangi majör hata oluşmamışsa aday firmaya ISO 9001 Kalite Belgesi verilir. Olası hatalı durumlarda hatanın minör mü yoksa majör mü yani büyük hata mı yoksa küçük hata mı olduğuna bakılır. Büyük hatalar genellikle kalite yönetim sisteminin işleyişini sekteye uğratabilecek nitelikler taşıdıklarından belgelendirme çalışmasını duraksatırlar. Dolayısıyla büyük hata düzeltme faaliyetine tabi tutulmadan belgelendirme yapılamayacaktır. Küçük yani minör sistem hatalarıysa belge alındıktan sonraki süreçte de giderilebilirler ve kalite yönetim sisteminin işleyişine zarar vermezler.

ISO 9001 gibi kalite yönetim yapılarını oluşturmak ve uygulamak konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız danışmanlık veya eğitim kuruluşlarından destek alabilirsiniz. ISO 9001’in belgelendirme aşamasını ise sadece akredite sahibi firmaları gerçekleştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here