Ana sayfa Sağlık Sarımsak Çayı Tarifi | Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

Sarımsak Çayı Tarifi | Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

165
0
Sarımsak Çayı Tarifi | Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

Sarımsak Çayı Tarifi | Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır, Sarımsak çayı son zamanlarda zayıflamak isteyen bayanların ilgi odağı olmuş durumda. Bunda en büyük etken ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie’nin sarımsak çayı ile zayıflamasından kaynaklanıyor. Hatta birçok insan sarımsak çayı ile zayıflamaya Angelina Jolie diyeti bile demeye başladı. Angelina Jolie’den sonra ülkemizde de bu çay ile zayıflayanlar arasına Özlem Yıldız gibi birçok ünlü insan da katılınca sarımsak çayı ile zayıflama bir hayli rağbet gördü.

Sarımsak çayının zayıflatıp zayıflatmayacağını öğrenmek için öncelikle şifa kaynağı sarımsağın faydalarını görelim;

Sarımsak ve Sarımsağın Faydaları

Sarımsak bitkisi, soğan ve pırasa gibi bitkiler ile aynı aileden gelmektedir. Germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetişir. Bu nedenle içeriğinde sayısız rahatsızlığa iyi gelen şifa kaynağı barındırmaktadır. Sarımsağın içeriğinde su, organik madde, inorganik madde, 33 farklı çeşitte kükürt, 17 farklı çeşitte aminoasit, germanyum, çinko, A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır.

Çok eski tarihlerden bu yana sarımsak ile ilgili efsanelere konu olacak şifa özellikleri bilinmektedir. En büyük özelliği sarımsağın doğal bir antibiyotik olmasıdır. Özellikle son zamanlarda kanser ile savaşta hastalara sarımsağın bolca tüketilmesi önerilmiştir.

Antibiyotik özelliği sayesinde sarımsak vücuda girdiği andan itibaren geçtiği her hücreyi temizlemeye yardımcı olmaktadır. Grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlığı, bademcik, romatizma, eklem enfeksiyonları, öksürük, bronşit ve ateş düşürülmesinde de sarımsağın etkisi oldukça yüksektir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme de en büyük yardımcının sarımsak olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Sarımsağın tüm faydalarını yazmak imkansız olsa da halk tarafından bilinen en büyük özelliği yüksek tansiyon hastalarının bir ilaç gibi düzenli olarak sarımsak tüketmesidir. Sarımsak yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu dengeler. Ayrıca kan şekerini de dengelediği çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir.

Sarımsağın Zayıflamaya Etkisi

Sarımsağın zayıflamaya etkisi son zamanlarda ortaya çıkmış ve hızlı bir şekilde zayıflatmasıyla oldukça ünlenmiştir. Sarımsak çok iyi bir yağ yakıcıdır. Bu özelliği ile yağlarınızı yakmak için yaptığınız spor ile birlikte tüketildiğinde çok daha kısa sürede çok daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olmaktadır. Zayıflamak için sarımsağı çiğ bir şekilde tüketmek de yeterliyken birkaç doğal bitki ile birlikte karıştırılıp çay şeklinde tüketmek oldukça etkili bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Dilerseniz yazımızın devamında sarımsak çayı nasıl yapılır bunu görelim.

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

Son zamanlarda ünlülerin zayıflamak amacıyla tükettiği sarımsak çayının başarısı sonucunda piyasaya hazır birçok zayıflattığını iddia eden sarımsak çayları çıkmıştır. İçeriğinin tam olarak ne olduğu belli olmayan bu hazır sarımsak çaylarını tüketmek yerine zaten basit birkaç malzeme ile yapılan sarımsak çayını kendi evinizde doğal bitkiler ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Sarımsak Çayı için Malzemeler

 • 3 adet sarımsak
 • 4 adet taze zencefil
 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 kaşık bal
 • Kırmızı pul biber

Sarımsak Çayı Yapılışı

Sarımsak çayı malzemeleri az hazırlanışı basit bir çay türüdür. Dilerseniz hemen sarımsak çayı nasıl yapılır, sarımsak çayı tarifi nasıldır birlikte bakalım;

 • 2 fincan kadar suyun içine bir miktar taze zencefili koyup kaynatın.
 • Zencefili suyun içinde yaklaşık 6 dakika boyunca kaynatın.
 • Sonra kaynayan suyun içine 3 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsağı ekleyin.
 • Suyun içine 2 çay kaşığı bal, kırmızı pul biber ve 2 çay kaşığı limon ekleyin.
 • Bu karışımı suyun altını kapattıktan sonra iyice karıştırın.
 • Çayınız bir miktar soğuduktan sonra dilerseniz süzüp, dilerseniz de süzmeden içebilirsiniz.

Sarımsak çayının içine katmış olduğumuz malzemelerin tümü bitkisel ve doğal malzemeler olduğu için zayıflarken sağlığınıza da katkıda bulunmuş olacaksınız. İçeriğinde bitkiler bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve özellikle önümüzdeki soğuk kış aylarında bir çok salgın hastalıktan sizi koruyacaktır.

Sizde sarımsak çayı ile zayıflama maceranızı yorumlar bölümünden bize göndererek diğer ziyaretçilerimize bilgi verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here