Ana sayfa Yeme & İçme Yoğurt Tarifi | Yoğurt Nasıl Yapılır | Ev Yoğurdu Tarifi

Yoğurt Tarifi | Yoğurt Nasıl Yapılır | Ev Yoğurdu Tarifi

201
0
Yoğurt Tarifi | Yoğurt Nasıl Yapılır | Ev Yoğurdu Tarifi

Yoğurt Tarifi | Yoğurt Nasıl Yapılır | Ev Yoğurdu Tarifi, Evde doğal, katkısız yoğurt nasıl yapılır konusuna gelmeden önce, son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda marketlerde satılan hazır seri üretim yoğurtlarının zararlarını belirten aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Katkılı Yoğurtların Sağlığımıza Tehlikeleri

Son zamanlarda hızla artan kanser vakalarının bir numaralı nedeni yapılan araştırmalar sonucunda sizinde tahmin edebileceğiniz gibi katkılı ve doğal olmayan sağlıksız besin maddeleriyle yapılan gıdalardır. Özellikle sağlıklı bir hayat için bolca tüketmeye dikkat ettiğimiz yoğurtlarda maalesef bu zararlı gıda gurubunda başı çekmektedir.

Ambalajlarında doğal yoğurt yazan fakat raf ömrünü uzatmak için ekşimeye ve küflenmeye sebep olan doğal ve yararlı bakterilerden arındırılmış, daha uygun maliyetler için süt tozu, melamin ve margarin kullanılarak yapılan katkılı yoğurtlar insan sağlığı açısından özellikle kansere davet ettiği için çok tehlikeli bir hal almaktadır.

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi öğretim üyesi Doktor Yavuz Dizdar yoğurdun insan vücudu için faydalarının saymakla bitmeyeceğini, ancak marketlerde satılan hazır endüstriyel yoğurtların içeriğindeki katkı maddeleri yüzünden tam anlamıyla yoğurt olmadığı ve faydasından çok zararının olduğunu belirtmektedir.

Doktor Yavuz Dizdar aynı zamanda katkılı doğal olmayan endüstriyel yoğurtlardan neden uzak durulması gerektiğini şu şekilde anlatıyor “Endüstriyel yoğurt, yapay bir ürün. Ekşimiyor, dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum. Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değiller

Hal böyleyken duyarlı insanlar bunca zararı olan doğal olmayan katkılı yoğurdu yemek yerine, kendi evinde doğal yollarla katkısız yoğurt yapmaya çalışıyor. Peki ama en iyi şekilde evde doğal yoğurt nasıl yapılır ? Size gerek fotoğraflarla gerekse video ile birlikte evinizde katkısız doğal yoğurdun nasıl yapılacağına dair püf noktaları en ince ayrıntısına kadar aşağıdaki yazımızda tarif ediyoruz.

Evde Katkısız ve Doğal Yoğurt Nasıl Yapılır

Yoğurdumuzu yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacımız vardır.

İhtiyaç ve Malzemeler

 • İhtiyacınız kadar taze ve katkısız süt
 • Mayalamak için bir miktar yoğurt
 • Cam, çelik veya toprak kap
 • Sütü ısıtmak için tencere
 • Isınan sütü sıcak tutmak için battaniye veya örtü

Doğal Yoğurdun Yapılışı

 • Öncelikle tencerenize ihtiyacınız kadar taze ve katkısız sütü boşaltıp orta ateşle ısıtın. Isınan süt yavaş yavaş köpüklenmeye başladığında ocağınızı kapatın. Termometre kullanıyorsanız bu köpüklenmenin 85 derecede olduğunu görebilirsiniz. Sütü ısıtırken devamlı karıştırmaya özen gösterin. Bu karıştırma işlemi tüm ısının süte eşit derecede etki etmesine ve ısınan sütün topaklanmamasına yardımcı olacaktır.
 • Daha sonra altını kapattığımız sütün ılımasını bekleyin. Sütümüzde ılıma eğer termometre kullanıyorsanız 40 veya 45 dereceye ulaştığında olacaktır. Sıcak sütün ılıması geç olacağı için eğer bu ılıma sürecini hızlandırmak istiyorsanız sık sık sütü kaşık ile karıştırın. Bu işlem sıcak olan sütün ılımasını hızlandıracaktır.
 • Ilıyan sütü, yoğurdu yapacağımız cam, toprak veya çelik kabınıza boşaltın.
 • Boşalttığınız sütten iki kaşık kadar alıp boş ufak bir kaba koyun. İçine taze, lezzetli ve mümkünse katkısız doğal yoğurttan bir tatlı kaşığı kadarını koyup süt ile iyice karıştırın. Oluşturduğunuz süt ve yoğurt karışımını diğer sütün içine boşaltın ve iyice karıştırın.
 • Yapacağımız son işlem ise karışımı oluşturduğumuz bu süt kabının sıcaklığını korumak olacaktır. Bunun için süt kabının kapağını iyice kapatıp battaniye veya örtü ile sıkıca sarın. Örtünün içine sardığımız süt kabının içindeki sıcaklık 35 derecenin altına inmemelidir ve bu sıcaklık en az 4 saat boyunca sağlanmalıdır. Kabı iyice sarıp örttüğünüzde 4 saat boyunca bu sıcaklığı rahatlıkla koruyabilirsiniz. Ayrıca soğuk kış aylarında sıcaklığı 35 derecenin altına düşürmemek için yine sardığımız süt kabını kalorifer veya ısıtıcıya yakın bir yere koyarak da sağlayabilirsiniz.
 • Bilginiz olsun. Yaptığımız yoğurt doğal ve katkısız yoğurt olduğu için oda sıcaklığında bozulabilir. Bu yüzden yaptığımız ev yoğurdunu mutlaka buzdolabında saklayın ve kısa sürede tüketin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here